Joakim Ljunggren niofaldig mästare i Enduro-SM

Under helgen kördes årets final i Enduro-SM vid Eriknäsbo Motorstadion i Bollnäs. Husqvarnaföraren Albin Elowson knep segern i helgens SM2-tävling, men KTM-föraren Joakim Ljunggren säkrade SM-titeln i klassen, och blev även totalsegrare oavsett klass. Det är Joakims nionde SM-guld, och efter tävlingen lät han meddela att han bestämt sig för att inte satsa vidare på full SM-säsong nästa år, utan istället satsa på andra saker.

 

Här nedan kan du kolla in poängtabellen för toppskiktet inom respektive klass. LÄNK: kompletta resultatlistor

 

Knobby Swedish Enduro Cup (totalcup oavsett klass)

1 1 Joakim Ljunggren Karlskoga EK KTM Scandinavia KTM SE 100 100 100 80 80 80 80 80 700
2 2 Albin Elowson FMCK Skövde Leo. Husqvarna Husqvarna SE 0 80 60 100 100 100 100 100 640
3 7 Niklas Persson Karlskoga EK   Yamaha SE 60 60 40 60 45 45 60 50 420

SM1

1 7 Niklas Persson Karlskoga EK   Yamaha SE 17 20 15 20 17 17 20 20 146
2 4 Andreas Linusson Kinna MK KTM Scandinavia KTM SE 20 15 20 13 20 20 17 17 142
3 6 Johan Edlund Karlskoga EK Yamaha Center Västerås Yamalube Yamaha SE 15 17 13 17 13 15 15 15 120

SM2

1 1 Joakim Ljunggren Karlskoga EK KTM Scandinavia KTM SE 20 20 20 17 17 17 17 17 145
2 2 Albin Elowson FMCK Skövde Leo. Husqvarna Husqvarna SE 0 17 17 20 20 20 20 20 134
3 24 Oliver Nelson Tibro MK Hedströms Motor Sweden KTM SE 17 15 15 13 15 15 15 15 120

SM3

1 25 Robert Friberg Tibro MK Leo. Husqvarna Husqvarna SE 20 17 17 17 20 13 17 20 141
2 27 Linus Fasth Linköpings MS   Husqvarna SE 15 15 15 15 17 20 20 17 134
3 99 Niklas Gustafsson Göta MS   KTM SE 13 13 13 0 15 15 11 13 93

SM Dam

1 801 Hanna Berzelius Linköpings MS Leo. Husqvarna Husqvarna SE 20 20 20 17 20 17 20 20 154
2 802 Amanda Elvin Försvarsmaktens EK     SE 15 15 17 20 11 20 17 17 132
3 807 Martina Reimander Försvarsmaktens EK   KTM SE 17 17 15 15 17 15   15 111

JSM1

1 10 Joakim Grelsson Fältjägarna EF KTM Scandinavia KTM SE 17 15 17 20 20 20 20 20 149
2 12 Pontus Skog Karlskoga EK Team Ljunggrens Motor KTM SE 13 11 15 17 17 17 17 17 124
3 11 Erik Appelqvist Kortedala MK Yamaha Bike Trollhättan Yamaha SE 20 20 20 13 15 13 11 8 120

JSM2

1 15 Anton Sandstedt Tibro MK Leo. Husqvarna Husqvarna SE 15 17 15 17 20 13 15 13 125
2 40 Oskar Ljungström Falköpings MK www.Stombergsracing.se KTM SE 17 11 17 11 17 15 11 20 119
3 202 Victor Broström Karlskoga EK Team Ljunggrens Motor KTM SE 13 15 11 15 10 17 17 15 11

VRM1

1 401 Krister Thorell Göta MS   KTM SE 17 17 20 20 20 20 0 20 134
2 406 Stefan Eriksson Västerås MK Mälardrift/Karlströms Motor Husqvarna SE 10 10 11 10 15 17 15 13 101
3 402 Linus Broaar Linköpings MS East Sweden Racing AB Sherco SE 11 8 0 13 17 13 17 15 94

VRM2

1 601 Christer Jansson SMK Värnamo Släpvagnsspecialisten.se KTM SE 20 20 20 20 17 20 20 20 157
2 666 Johan Norlin Göta MS   KTM SE 11 13 15 17 15 15 15 13 114
3 654 Göran Öberg Botkyrka MK   Husqvarna SE 8 10 10 15 9 17 17 17 103

Svesk125cc cup

1 10 Joakim Grelsson Fältjägarna EF KTM Scandinavia KTM SE 20 17 20 20 20 20 20 20 157
2 13 Emil Jonsson Tibro MK Team MC Montörerna/Berna Racing Yamaha SE 17 20 17 17 17 17 17 17 139
3 23 Marcus Adielsson Tibro MK CEC Racing Husqvarna SE 15 15 15 15 15 15 15 15 120


Teammästerskap

1 KTM Scandinavia 20 20 20 17 20 20 20 20 157
2 Leo Vegas Husqvarna 15 17 17 20 17 15 15 15 131
3 Team Ljunggrens Motor 13 15 13 15 13 17 17 17 120