Ljunggren fixade bronspengen under Frankrikes finaldag och Calle Sjöö tog en pallplats!

Den fenomenale Husabergföraren Joakim Ljunggren, som tävlar i E2-klassen kom trea i årets Enduro VM, medan märkeskollegan Calle Sjöö tog en 7:e plats i sin första VM-säsong i juniorklassen. Under sista dagen tog Calle en 3:e plats, var vid två tillfällen uppe på andra plats. Samtidigt var han totalsnabbast i klassen på ett av extremproven. Hör Joaakim och Calle berätta om helgens race.

 

Joakim Ljunggren berättar om helgens race

 

Calle Sjöö berättar om helgens race

Intervjun är utförd av Mikael Sandberg  - www.tibromk-enduro.nu

 

Final E2 efter 16 tävlingsdagar: 1) Johnny Aubert, FRA. 2) Juha Salminen, FIN. 3) Joakim Ljunggren, SWE.
E2, dag 2: 1) David Knight, GBR, Kawasaki, 55:38.23. 2) Rodrig Thain, FRA, TM, 55:51.39. 3) Juha Salminen, FIN, BMW, 56:02.95. 4) Oscar Balletti, ITA, HM-Honda, 56:29.56. 5) Joakim Ljunggren, SWE, Husaberg, 56:29.75. 6) Cristobal Guerrero, ESP, Yamaha, 56:47.44.

 

Junior, dag 2: 1) Benoit Fortunato, FRA, Yamaha, 57:26.49. 2) Lorenzo Santolino, ESP, KTM, 58:20.97. 3) Calle Sjöö, SW, Husaberg, 58:30.67. 4) Adrien Metge, FRA, Husqvarna, 58:42.74. 5) Sebastien Bozzo, ITA, 1:00:05.91. 6) Romain Dumontier, FRA, 1:00:12.56. 26) Martin Larsson, SW, Yamaha, 1:07:32.50.

 

E1, dag 2: 1) Antoine Meo, FRA, Husqvarna, 56:00.51. 2) Marc Germain, FRA, Yamaha, 56:03.96. 3) Eero Remes, FIN, KTM, 56:42.65. 4) Mika Ahola, FIN, HM-Honda, 56:55.95. 5) Simone Albergoni, ITA, KTM, 57:58.82. 5) Marc Bourgeois, FRA, Husqvarna, 57:59.32.

E3, dag 2: 1) Christophe Nambotin, FRA, Gas-Gas, 54:36.38. 2) Ivan Cervantes, ESP, KTM, 51:41:84. 3) Sebastien Guillaume, FRA, Husqvarna, 55:41.84. 3) 4) Fabio Mossini, ITA, HM-Honda, 56:36.51. 5) Alessandro Botturi, ITA, KTM, 56:52.79. 6) Marko Tarkkala, FIN, BMW, 57:34.54. 10) Anders Eriksson, SWE, BMW, brutit efter 4 prov, körde sönder växelaxeln.

 

E1, dag 1: 1) Antoine Meo, FRA, 48:56.86. 2) Marc Germain, FRA, 49:16.40. 3) Mika Ahola, FIN, 50:17.47. 4) Simone Albergoni, ITA, 50:34.01. 5) Jordan Curvalle, FRA, 50:36.11. 6) Marc Bourgeois, FRA, 50:36.54.


E2, dag 1: 1) Juha Salminen, FIN, 48:55.84. 2) David Knight, GBR, 49:03.24. 3) Cristobal Guerrero, ESP, 49:09.38. 4) Rodrig Thain, FRA, 49:26.69. 5) Nicolas Paganon, FRA, 49:30.66. 6) Oscar Balletti, ITA, 49:41.84. 10) Joakim Ljunggren, SWE, 50:21.81.


E3, dag 1: 1) Christophe Nambotin, FRA, 47:51.81. 2) Sebastien Guillaume, FRA, 49:03.38. 3) Ivan Cervantes, ESP, 49:05.92, (Världsmästare). 4) Alessandro Botturi, ITA, 50:21.54. 5) Marko Tarkkala, FIN, 51:03.96. 6) Markus Kehr, DEU, 51:05.21. 10) Anders Eriksson, SWE, 53:23.23. Björne Carlsson, brutit efter 5:e provet, har varit förkyld i veckan.

 

Junior, dag 1: 1) Sebastien Bozzo, FRA, 50:12.46. 2) Benoit Fortunato, FRA, 50:32.22. 3) Yannick Bossi, FRA, 51:04.84. 4) Lorenzo Santolino, ESP, 51:05.25. 5) Adrien Metge, FRA, 51:05.25. 6) Victor Guerrero, ESP, 51:28.41. 8) Calle Sjöö, SWE, 52:04.86. Martin Larsson, SWE, brutit på 4:e sträckan klarade inte transportiden.